fbpx

Egzamin ósmoklasisty. Czy warto się stresować?

Egzamin ósmoklasisty budzi wiele emocji wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Jest to etap wieńczący naukę w szkole podstawowej, dlatego wywołuje w uczniach niepewność co dalej. Od wyników zależy gdzie dany uczeń będzie kontynuował naukę. Opanowanie strachu związanego z egzaminem jest kluczowe do osiągnięcia wysokich wyników. 

Egzamin ósmoklasisty. Emocje.

Negatywne nastawienie ucznia wpływa na samopoczucie zarówno psychiczne, jak również fizyczne. Pojawia się apatia, bóle głowy, brzucha, problemy ze snem oraz niepokój. Nadmierne oczekiwania, brak odpoczynku tylko wspomagają proces pogłębiania strachu, dlatego warto na chwile odłożyć na bok naukę. Nie chodzi o nieuczenie się całkowite, natomiast weekend spędzony z przyjaciółmi, na basenie czy wycieczka rowerowa pozytywnie wpłyną na samopoczucie. Wypoczęty mózg szybciej przyswaja wiedzę, warto o tym pamiętać. 

Umiarkowany stres jest okej !

Umiarkowany stres działa mobilizująco, natomiast gdy jego poziom jest za wysoki może wystąpić trudność z koncentracją, a nawet logiczne myślenie. Warto rozmawiać o obawach i skupiać się na pozytywnym myśleniu. Nie da się, nie zdać egzaminu. Brzmi uspokajająco? Pozytywna atmosfera, aktywność fizyczna i spotkania z bliskimi są kluczowe w procesie nauki do egzaminu. 

Różne opcje

Bardzo ważne jest zapewnienie różnych opcji szkół. Nastawienie na jedną może powodować niepotrzebny niepokój, a tego nie chcemy. Obecnie w Polsce jest wiele placówek, które są na dobrym poziomie. Niekoniecznie ta z najwyższymi wymaganiami musi być jedyną opcją wyboru. Jeśli uczeń wybierze kilka potencjalnych szkół, istnieje wyższe prawdopodobieństwo dostania się do wybranej placówki. 

Dzień egzaminu ósmoklasisty

Początek dnia jest najważniejszy, nastawia ucznia na cały dzień. Dobrą opcją jest przygotowanie ubrań oraz przyborów dzień przed. Spokojne śniadanie i wyjście do szkoły nie na ostatnią chwilę. Minimalizujemy dzięki temu stres związany z zapomnieniem danej rzeczy, czy poszukiwaniami koszuli na egzamin. 

Egzamin ósmoklasisty a stres

Reasumując egzamin ósmoklasisty jest ważnym etapem, lecz nie warto się nim aż stresować. Wynik z egzaminu to nie koniec świata, a początek nastoletniej przygody w liceum czy technikum. Warto wspierać uczniów i unikać zbędnego stawiania poprzeczki coraz wyżej. Stwarzając spokojną atmosferę, pomożemy w procesie nauki. Motywujmy do aktywności fizycznej oraz odpoczynku między nauką. 

 

Zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami:

Ile dni do matury 2024?

Egzamin ósmoklasisty – Jak przygotować się z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty 2024 – Harmonogram